PCPR GARWOLIN



 
Powiat
 Garwoliński 
 
 
 
 
 
Biuletyn Informacji
Publicznej
 
 

STATYSTYKI:



Gości
 
 
Rodziny zastępcze
Dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej zapewnia się opiekę i wychowanie w rodzinie zastępczej. Rodzina zastępcza może być ustanowiona również dla dziecka niedostosowanego społecznie.

PCPR kieruje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej na szkolenie organizowane przez PCPR, lub na jego zlecenie, przez ośrodek adopcyjno opiekuńczy lub inny podmiot. PCPR rozpatruje oferty kandydatów, przygotowuje rodzinę na przyjęcie dziecka.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, jeżeli osoby te spełniają warunki określone w ustawie o pomocy społecznej.

Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu. PCPR współpracuje z sądem, informuje sąd o sytuacji dziecka i rodziny naturalnej, oraz o możliwości powrotu dziecka do rodziny naturalnej.

Rodziny zastępcze dzielą się na:

1) spokrewnione z dzieckiem,

2) niespokrewnione z dzieckiem,

3) zawodowe niespokrewnione z dzieckiem.

Na terenie Powiatu Garwolińskiego nie ma rodzin zawodowych.

Starosta udziela pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej, w wysokości 40% podstawy, pomniejszonej o kwotę odpowiadającą 50% dochodu tego dziecka, nie mniej jednak niż 10% podstawy.

Starosta udziela rodzinie pomocy pieniężnej uwzględniając :

1) wiek dziecka,

2) stan zdrowia dziecka,

3) niedostosowanie społeczne dziecka

w wysokości nieprzekraczającej 80% podstawy, pomniejszonej o kwotę odpowiadającą 50% dochodu tego dziecka, nie mniej jednak niż 20% podstawy.

Wysokość pomocy pieniężnej wynosi w przypadku dziecka:

1) do 7 lat – 60% podstawy,

2) do 7 lat, posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności – 80% podstawy,

3) od 7 do 18 lat, posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności – 60% podstawy,

4) od 7 do 18 lat umieszczonego w rodzinie zastępczej na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawie nieletnich – 60% podstawy,

5) od 7 do 18 lat, posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności i umieszczonego w rodzinie zastępczej na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich – 80% podstawy.

Niespokrewniona z dzieckiem rodzina zastępcza otrzymuje dodatkowo na każde umieszczone w niej dziecko kwotę odpowiadającą 10% podstawy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i jego wychowania.

Rodzinie, która sprawowała funkcję rodziny zastępczej, przysługuje pomoc pieniężna również po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności, do czasu ukończenia szkoły, w której rozpoczęło naukę przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli nadal przebywa w tej rodzinie.

PCPR kieruje rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem na szkolenie prowadzone przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Garwolinie.

Ponadto PCPR dokonuje oceny sytuacji opiekuńczo – wychowawczej dziecka umieszczonego w rodzinie zastępcze, udziela rodzinie zastępczej wsparcia w rozwiązywaniu problemów, gromadzi informacje o istotnych sprawach dotyczących dziecka, dba o podtrzymanie jego więzi z rodzina naturalną.

Za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej oraz osoby pełnoletniej, rodzice biologiczni są zobowiązani do wnoszenia opłat, do wysokości miesięcznej pomocy pieniężnej udzielanej na dziecko. Starosta wydaje decyzję o wysokości tych opłat.
© 2008 - 2010  PCPR w Garwolinie . Wszelkie prawa zastrzeżone.
?>